10 adresów URL, które powinien znać każdy użytkownik Google

10 adresów URL, które powinien znać każdy użytkownik Google

Gdzie mogę znaleźć listę reklam jakie kliknąłem w Google? Co Google wie o miejscach, które ostatnio odwiedziłem? Gdzie powinienem się udać jeśli zapomniałem swoje główne hasło do konta Google? Co Google wie o moich zainteresowaniach?

Przedstawiam 10 wartych poznania odnośników, które każdy użytkownik Google powinien znać. Nie jest prosto je odnaleźć od tak, leżą głęboko ukryte gdzieś w ustawieniach twojego konta Google i mogą zawierać bardzo ciekawe i intrygujące informację o tym co Google wie o tobie. Chcesz wiedzieć więcej?

1. Stwórz nowe konto Google używając jakiegokolwiek adresu email. Standardowy proces zakładania konta potrzebuje twojego adresu mailowego w domenie internetowej gmail.com i użyje go jako nazwy użytkownika. Jednak używając specjalnego adresu URL, możesz użyć jakiegokolwiek adresu email jako i utworzyć nowego użytkownika.

https://accounts.google.com/SignUpWithoutGmail

2. Google tworzy profil o tobie na podstawie stron jakie odwiedzasz, konta Google+ i innych sygnałów. Próbuje zgadnąć twój wiek, płeć oraz czym się interesujesz. Dane to służą aby pokazywać tobie bardziej dopasowane reklamy. Użyj poniższego adresu aby dowiedzieć się jak Google widzie ciebie w sieci.

https://www.google.com/ads/preferences/

3. Wyeksportuj wszystkie swoje dane z ekosystemu Google! Możesz ściągnąć wszystkie swoje zdjęcia, kontakty, wiadomości z Gmail, a nawet zdjęcia z YouTube. Wejdź w poniższy link i ściągnij to co potrzebujesz.

https://www.google.com/takeout

4. Zauważyłeś, że ktoś kopiuje treść z twojej strony lub stron, a następnie używa go razem z produktami Google: Blogspot, AdSense, Google+ czy YouTube? Możesz zgłosić donienienie aby treści ze stron zostały usunięte. Poprzez poniższy link możesz zgłosić także spamowe strony, które automatycznie kopiują twoje strony.

https://support.google.com/legal

5. Twoje urządzenia oparte o system Android mogą wysyłać informację o tym gdzie ostatnio przebywałeś (i jeśli poruszałeś się to z jaką prędkością) do serwerów Google. Odwiedź stronę Google Maps i zobacz pełną historię twoich zarejestrowanych lokalizacji. Możesz wyeksportować dane do pliku KML, a następnie możesz go otworzyć w Google Earth czy nawet Google Drive.

https://maps.google.com/locationhistory

6. Google zapisuje każde słowo jakie wpisałeś w pasku wyszukiwarki. Lepiej! Serwery zapamiętują każdą reklamę, w którą kliknąłeś na różnych stronach internetowych. Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, możesz zobaczyć także log z zapytań audio.

https://history.google.com
https://history.google.com/history/audio

7. Musisz zalogować się przynajmniej raz na 9 miesięcy na twoje konto w Google aby pozostało aktywne. Problem pojawia się wtedy gdy używasz kilku kont do różnych zadań i część z nich wykorzystywana jest bardzo rzadko. Poprzez poniższy link możesz aktywować zablokowane konto.

https://www.google.com/settings/account/inactive

8. Zauważyłeś jakąś podejrzaną aktywność na twoim koncie Google? Wejdź na stronę, gdzie otrzymasz pełny raport aktywności z każdego z urządzeń, które logowały się na twoje konto. Poznasz adres IP, przybliżoną geolokalizację. Niestety nie ma możliwości zdalnego wylogowania sesji.

https://security.google.com/settings/security/activity

9. Kompletna lista aplikacji webowych, dodatków do przeglądarek, skryptów Google i aplikacji mobilnych, które mają dostęp do odczytu lub zapisu twoich danych w Google. Sprawdź dostępy pod linkiem.

https://security.google.com/settings/security/permissions

10. Ważny odnośnik dla użytkowników aplikacji mobilnych Google. Jeśli twoje konto zostało zhakowane użyj sekretnego odnośnika aby zresetować hasło administracyjne. Zostaniesz poproszony aby zweryfikować nazwę twojej domeny poprzez stworzenie CNAME w rekordach DNS.

https://admin.google.com/nazwa_domeny.pl/VerifyAdminAccountPasswordReset [*]
Zamień nazwa_domeny.pl w powyższym adresie na nazwę twojej domeny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>